jak przygotować starszaka na nadejscie rodzeństwa


Nadchodzi ten dzień. Rodzi się nowy człowiek w waszej rodzinie. Dziecko, które czeka w domu na mamę i swoje rodzeństwo, stanie się teraz „tym starszym”. Nie tylko Wy wchodzicie w rolę rodzica więcej niż jednego dziecka, także Wasz starszak otrzymuje nową rolę i jakbyśmy się nie starali, ta rola bywa bardzo trudna.

Starsze dziecko chociażby niesamowicie cieszyło się z narodzin rodzeństwa https://qarshi.com/bokstaven-a/index.html , odczuje nagle zmniejszone zainteresowanie sobą i pojawi się pewne poczucie rywalizacji. Warto zatem już od początku zadbać o to, aby człowiek, który pojawi się w waszym domu, zrobił dobre, pierwsze wrażenie.

Prezent od młodszego rodzeństwa

W życiu zawsze liczy się pierwsze wrażenie. Mały człowiek, który pojawia się w domu może z twoją pomocą wejść w rolę młodszego rodzeństwa w wielkim stylu.

Nie zapomnę jak kiedyś zdziwiłam się pytaniem mojej koleżanki: „A masz prezent od dzidziusia dla starszaka”? Myślałam wtedy: Jaki prezent? Po co? Dziecko nie ucieszy się po prostu z rodzeństwa? Okazuje się jednak, że dla 4 latka taki prezent od nowego maluszka potrafi być niesamowicie ważnym elementem powitalnym.

Nie chodzi tu o nic wielkiego. Nie musisz szykować dla niego wielkiej zabawki, tony słodyczy ani wyjazdu do lunaparku. Nawet lizaczek, skarpetki czy naklejki potrafią ucieszyć malca, bo są podarunkiem od nowego rodzeństwa!

Tak jak my przychodzimy w gości na obiad z winem lub kawałkiem ciasta na ręce gospodarza, tak maluszek przychodzi do swojej rodziny z drobnym darem dla brata lub siostry. Ten gest robi naprawdę dużą robotę i już na początku nowej, rodzinnej drogi buduje pozytywną relację. Kiedy nasze starsze dziecko jest jeszcze na tyle małe, że może tej sytuacji nie zapamiętać, warto ją sfilmować lub sfotografować i przypomnieć w kryzysowych sytuacjach, gdzie rodzeństwo dzieli cienka linia między miłością, a wojną o to, kto pierwszy naciśnie guzik w windzie.

jak przygotować starszaka na nadejscie rodzeństwa
jak przygotować starszaka na nadejscie rodzeństwa

Miło nam, żę dotarłyście do końca pierwszego lifstylowego tekstu. Dziękujemy i mamy dla Was niespodziankę w postaci kodu rabatowego na zakupy na www.babyly.pl (kod: BLOG, -12% , kod ważny do końca tygodnia. Zapraszamy!)

Autor:

Marta

Marta, mama trzech grudniowych córeczek. Lubi pisać, ale jej największą pasją jest fotografowanie. Totalnie uwielbia skandynawskie klimaty, przytulny minimalizm i ponadczasowe drewno.

Marte możecie podglądać na instagramie: @milobycwdomu

Zdjęcia:

@in_my_lovely_home (2)

Gosia, rezolutna mama dwóch synów Antka, Olafa i  i małej córeczki Lusi. Twórczyni kreatywnego piątku (#kreatywnypiątek). Uczy tworzyć piękne rzeczy. Miłośniczka fotografii i małych cudów.

Gosie możecie podglądać tutaj: @in_my_lovely_home