Odpowiednio dobrana pościel dla niemowlaka zwiększa komfort malucha w trakcie snu, a także pozwala poczuć mu się w łóżeczku maksymalnie bezpiecznie. Daje też pewność mamie, że spędzi ona spokojną noc, bez obaw o wygodę swojego maluszka. Obecnie na rynku znajduje się wiele modeli poduszek i kołderek dla najmłodszych dzieci. Nie wszystkie jednak spełniają najwyższe standardy. Jaka powinna być pościel dla niemowląt? Na jakie elementy zwrócić uwagę przed zakupem tego elementu wyprawki?
Na wstępie warto zaznaczyć, że pościel niemowlęcą najlepiej używać dopiero po około 2-3 miesiącach od narodzin dziecka. Wcześniej jest ona mało poręczna i nie zapewnia maluchowi odpowiedniego komfortu. W pierwszych tygodniach życia zdecydowanie lepiej sprawują się rożki niemowlęce. Obwiązana takim gadżetem pociecha jest skutecznie chroniona przed chłodem. Sam rożek można użytkować zresztą przez długi czas. Rozwiązany staje się bowiem wygodnym kocykiem. Alternatywą dla tego rozwiązania są popularne w ostatnim czasie śpiworki niemowlęce. Dają one więcej przestrzeni dla nóżek dziecka, jednak wciąż dość szczelnie otulają malca. Konstrukcja gadżetu sprawia także, że niemowlę nie rozkopie się w czasie snu z okrycia, dzięki czemu zwyczajnie nie zmarznie. Więc spokojnie wyśpi się zarówno dziecko jak i mama. Z kolei pościel to produkt, który najlepiej sprawić co najmniej kilkumiesięcznemu dziecku, dla którego spanie w rożku czy śpiworku jest już po prostu niewygodne.
Z czego składa się pościel dla niemowlaka?
Pościel niemowlęca składa się zwykle z dwóch elementów: poduszki i kołderki. Ta pierwsza powinna być dość płaska. Co ważne – kładzie się na niej główkę i ramiona dziecka. Na pewno nie należy układać malca na wysokich poduchach, gdyż jest to niekorzystne dla jego zdrowia, a konkretnie dla jego kręgosłupa. Kołdra z kolei powinna być dość lekka i przewiewna. Powinna pozwolić skórze oddychać i odprowadzać nadmierną wilgoć. U tak małych dzieci nie stosuje się grubych pierzyn, które są w tym przypadku wyjątkowo niepraktyczne i często stanowią element alergizujący.
Pościel niemowlęca powinna być wykonana z naturalnych i bezpiecznych dla skóry materiałów. Wszystko po to, by nie podrażnić wrażliwej skóry dziecka. Najlepiej zdecydować się na modele uszyte z naturalnych tkanin jak len, czy bawełna. Jeżeli decydujesz się na pościel z wypełnieniem, wybierz tę z wkładem silikonowym. Warto zwrócić uwagę również na certyfikaty tkanin i wypełnień. Szukaj tych z oznaczanych symbolami OEKO-TEX®Standard 100 lub GOTS.
Pościel niemowlęca z wypełnieniem czy bez?
Rodzice poszukujący idealnej pościeli dla niemowląt, często stają przed dylematem, czy powinni zaopatrzyć się w modele z wypełnieniem czy może jednak we wkład pościelowy i poszewki. Pościel z wypełnieniem to nic innego jak wszyty do poszewek wkład. Tak skonstruowana pościel nie wymaga przebierania co jakiś czas. W celu jej odświeżenia, należy prać ją w całości. To rozwiązanie wygodne i praktyczne. Pamiętaj jednak, że pościel z wypełnieniem zajmuje więcej miejsca w trakcie przechowywania. Dlatego czasem bardziej praktyczna jest wersja wkład pościelowy + poszewki. Wkład pościelowy jest w stałym użyciu, a wymieniasz tylko poszewki, które nadają łóżeczku odpowiedniego kolorytu i stylu. W razie potrzeby bawełniany wkład pościelowy może zostać również wyprany w domowej pralce.
Jaki rozmiar pościeli wybrać dla niemowląt, a jaką dla dzieci?
Najmłodszym dedykujemy pościel z wypełnieniem w rozmiarach:
- 60×75/ 25×30 cm – sprawdzi się w wózku, koszu mojżesza, kołysce, dostawce i łóżeczku,
- 70×100/ 30×40 cm – idealna do pełnowymiarowego łóżeczka (60×120 lub 70×140),
- 90×120/ 40×60 cm – pierwsza pościel dla maluchów, które uczą się już wstawać i mają obniżony stelaż łóżeczka.
Dla trochę starszych mamy do wyboru wiele wariantów. W naszym sklepie pościel oraz bawełniane wkłady pościelowe można zamówić w rozmiarach:
- 70×100 cm / 30×40 cm
- 90×120 cm / 40×60 cm
- 100×135 cm / 40×60 cm
- 110×125 cm / 35×55 cm
- 120×150 cm /40×60 cm
- 140×200 cm / 40×60 cm
Pierwszy z podanych wymiarów dotyczy kołdry, a drugi poduszki. Rozmiar pościeli powinien być podyktowany wiekiem dziecka, a także wymiarami łóżeczka z którego korzysta.
Co zamiast pościeli?
Nie każde dziecko lubi spać pod pościelą. W takiej sytuacji warto rozejrzeć się za alternatywnymi metodami okrycia pociechy w trakcie snu. Zamiast tradycyjnej kołderki można zaopatrzyć się w muślinowe i lniane otulacze. To produkty uniwersalne, które można używać przez cały rok nie tylko w łóżeczku, ale też np. w wózku w czasie spacerów. Warto też spróbować przykryć dziecko kocykiem. Wybierając otulacze, kocyki lub śpiworki możesz wyprać do zestawu pasującą płaską poduszkę niemowlęcą.