Jak chronić niemowlę przed komarami i innymi owadami?

Ciepłe i słoneczne dni zachęcają do spędzania wolnego czasu z niemowlakiem na świeżym powietrzu. Piękna pogoda na zewnątrz ma jednak również swoje mniej przyjazne oblicze. Okres wiosenno-letni to wzmożona aktywność różnego rodzaju owadów, w tym komarów czy os, które w każdej chwili mogą boleśnie ukąsić malucha. Jak się przed nimi skutecznie chronić? Podpowiadamy!

Insekty mogą kąsać niespostrzeżenie i boleśnie. Niektóre ugryzienia bywają bardzo groźne dla zdrowia malca. Dla przykładu – użądlenie osy wiąże się chociażby z pojawieniem się na skórze dużej opuchlizny. Jeśli dziecko będzie uczulone na jad tego owada, ukąszenie wywoła jednocześnie pojawienie się reakcji alergicznej. Skrajnym przypadkiem jest użądlenie szerszenia, które nie tylko jest wyjątkowo bolesne, ale może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań.

Nie tak groźne, ale wciąż uciążliwe są ukąszenia komarów. Wywołują one niewielkie, ale wyjątkowo drażniące bąble. Nie wolno też zapominać o kleszczach. Choć wpijają się one w skórę bezboleśnie, to konsekwencje tego zajścia nierzadko kończą się zachorowaniem na boreliozę.

Jeśli latem spędzamy z dzieckiem sporo czasu na zewnątrz, dobrze jest uchronić pociechę przed różnego rodzaju owadami. Jak? Istnieje kilka stosunkowo prostych metod.

Osłoń wózek

Do ukąszeń dochodzi często w momencie, gdy małe dziecko słodko śpi w gondoli wózka. Warto więc osłonić malca przed różnego rodzaju owadami np. leciutką i przewiewną moskitierą. Sprawdzić mogą się również pieluszki tetrowe, o ile na zewnątrz nie panują tropikalne upały. W przeciwnym razie wnętrze gondoli zamieni się w swojego rodzaju saunę.

Owady atakują śpiące dzieci nie tylko poza domem. Również w łóżeczku maluchy nie zawsze mogą pod tym kątem czuć się bezpiecznie. Barierą nie do przejścia dla insektów są jednak specjalne baldachimy. Tego rodzaju można zakupić w naszym sklepie.

Preparaty

W sklepach i aptekach dosłownie roi się od preparatów, które rzekomo odstraszają komary i inne owady. Czy jednak należy stosować je u małych dzieci? To zależy. Przede wszystkim taki krem, żel lub sztyft muszą mieć adnotację, że nadają się do użycia nawet u maluchów poniżej trzeciego roku życia. Następnie dobrze jest przyjrzeć się składowi chemicznemu produktu. Powinien składać się on z jak najmniejszej liczy substancji. Dobrze, by preparat nie zawierał barwników, alkoholu, sztucznych aromatów, a także DEET, który Komisja Europejska uznała za niebezpieczny dla dzieci poniżej drugiego roku życia. Chodzi o to, by ochrona przed komarami i insektami nie doprowadziła do pojawienia się innych problemów ze skórą (np. uciążliwych podrażnień).

Warto rozejrzeć się także za preparatami stworzonymi na bazie olejków eterycznych. W końcu natura dobrze wie jak chronić się przed insektami. Sama stworzyła zapachy, które odstraszają nieproszonych gości. Dlaczego więc nie skorzystać z tego rodzaju, całkowicie bezpiecznych i ekologicznych sposobów, skoro mogą być równie skuteczne, jak te syntetyczne?

Odpowiednie nawyki

Owady najczęściej atakują w określonych sytuacjach. Komary w największych skupiskach występują w pobliżu zbiorników wodnych. Jeśli nie chcemy, by dziecko było pogryzione przez tego rodzaju insekty, należy albo zrezygnować z wypoczynku w takiej lokalizacji lub dobrze osłonić ciało dziecko przed ewentualnymi ukąszeniami.

Osy z kolei przyciągają intensywne kolory ubrań oraz słodkie zapachy. Warto więc ubierać dzieci w ciuszki o mniej rażących barwach. Jeśli malec je na zewnątrz słodycze, uważajmy, czy nie przyciąga do owady, a po konsumpcji wytrzyjmy buzię i rączki pociechy np. za pomocą mokrej chusteczki higienicznej.

Kleszcze natomiast występują w lasach i na łąkach. Jeśli planuje się spacer w takiej lokalizacji z dzieckiem, należy ubrać je w długie spodnie i bluzkę z długim rękawem. Zaleca się również unikać przechodzenia bezpośrednio pod drzewami czy przez wysoko zarośnięte trawy.

Urządzenia na ultradźwięki

Innym sposobem na odstraszenie owadów od bawiącego się lub śpiącego dziecka jest zastosowanie urządzeń mechanicznych, które emitują nieprzyjemne dla owadów ultradźwięki. Nie wpływają one negatywnie na zdrowie ludzie, a potrafią skutecznie pozbyć się uciążliwych komarów, muszek, os i im podobnych. Przed zakupem warto zweryfikować skuteczność danego modelu sprzętu, np. czytając opinie o nim w sieci.

Dodaj komentarz