Jak ozdobić ścianę w pokoju dziecka? Sprawdzone sposoby

latawiec żółty handmade

Pokój dziecięcy to wyjątkowe miejsce w każdym domu i mieszkaniu. To właśnie tam zarówno dzieci, jak i dorośli, mogą przenieść się do niesamowitego świata fantazji, przygody oraz radości. W porównaniu do innych pomieszczeń, przestrzeń tę można zaaranżować z większą dozą szaleństwa. Ważnym elementem wystroju pokoju dziecięcego są oczywiście ściany. Sposobów na ich udekorowanie jest całe mnóstwo. To, co się ostatecznie na nich znajdzie, zależy tak naprawdę tylko od naszej wyobraźni. Jak kreatywnie wykończyć ściany w pokoju malucha? Co na nich zawiesić? Czego unikać?

Ilość rozwiązań na udekorowanie ścian w pokoju dziecka jest bardzo duża. Tak naprawdę pokoik pociechy może zostać zaaranżowany w dowolny sposób, a wnętrze tego pomieszczenia jesteśmy w stanie wypełnić dosłownie każdym istniejącym kolorem. Rodzice przygotowując pokój dla swojej pociechy chcą nie tylko, by malec czuł się w nim dobrze, ale także, by przestrzeń ta wyróżniała się pomysłowością i kreatywnością. Jak to ze sobą pogodzić? O czym pamiętać?

Po pierwsze – dostosuj wystrój do wieku dziecka

Dekorując ściany pokoju dziecięcego, należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę to, ile nasz maluch ma lat. W przypadku noworodków i niemowlaków na pewno należy zrezygnować z wystroju opierającego się na bardzo jaskrawych, wręcz krzykliwych kolorach. W takim pokoju dziecku trudno będzie się wyciszyć i rozluźnić. Intensywne, np. zielone ściany, będą dla malca stanowić dodatkowy bodziec, który za każdym razem skupi na sobie całą uwagę najmłodszego domownika. Pokoik dziecka do drugiego lub trzeciego roku życia najlepiej utrzymać w bardzo stonowanych barwach. Ściany powinny być białe lub pastelowe. Nie należy wieszać na nich zbyt dużej liczby ozdób. Jeśli już, warto zdecydować się na takie o bardzo neutralnym designie. Świetnym pomysłem jest chociażby umieszczenie na jednej z takich płaszczyzn spersonalizowanej metryczki dziecka. To specjalny rodzaj obrazka/plakatu, zamkniętego w eleganckiej ramie, który zawiera unikatowy rysunek, informacje o imieniu głównego lokatora pokoju, jego datę urodzenia, wagę urodzeniową i wzrost. Takie metryczki dla dzieci można nabyć w naszym sklepie.

Na większą dowolność można pozwolić sobie przy starszych dzieciach. W ich pokoju może pojawić się więcej kolorów oraz ozdób. Malce w wieku przedszkolnym mają już swoich ulubionych bohaterów bajek, swoje ulubione zwierzątka, czy nawet pierwsze hobby (kosmos, dinozaury, piłka nożna itd.). Można więc umieścić na ścianach odpowiednie akcenty odpowiadające preferencjom naszej pociechy.

Po drugie – farby czy tapety

Nie ma tak naprawdę różnicy, czy pokoik dziecka ozdobimy farbami czy tapetami. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Farby dają dużą dowolność jeśli chodzi o wypełnienie przestrzeni danym kolorem. Ponadto, łatwo ją zakryć kolejną warstwą o innej barwie, gdy np. pokoik będzie potrzebować remontu. Do ścian pomalowanych farbami łatwiej też przytwierdzić ramki ze zdjęciami, tablice korkowe czy jakiekolwiek inne dekoracje w postaci chociażby ręcznie szytych latawców czy girland.

Ściany pomalowane samymi farbami są dobrym rozwiązaniem dla wnętrz utrzymanych w stonowanym stylu. Jeśli chcemy, by pokoik dziecięcy zamienił się w wielobarwną krainę wyobraźni i przygód, warto wówczas zastanowić się na tapetami. Wybór wzorów jest obecnie na tyle duży, że bez problemu można znaleźć tego rodzaju ozdobę ścienną w dowolnej stylistyce. Trzeba jednak pamiętać, że samo dekorowanie ścian tapetami jest dużo bardziej skomplikowane niż pomalowanie farbami. Ponadto w razie chęci zmiany wystroju, trudniej jest pozbyć się tego rodzaju okładziny.

Rozwiązaniem może być połączenie obu technik i ozdobienie ściany pomalowanej farbami różnorodnymi naklejkami. To stosunkowo prosta i tania metoda na atrakcyjne wykończenie pokoiku dziecka wyjątkowymi dekoracjami. Naklejki można przymocować do ściany w dowolnym momencie,  łatwo też się je ściąga i wymienia na inne.

Po trzecie – ozdoba nie musi być tylko dekoracją


W przypadku nieco starszych dzieci warto pamiętać, że ozdabiając ściany ich pokoju, nie trzeba decydować się jedynie na rozwiązania, mające pełnić funkcję tylko dekoracji. Różne elementy mogą też być np. pomocami dydaktycznymi. Wystarczy, że jedna ze ścian zamieni się w atrakcyjną wizualnie mapę świata albo atlas ptaków czy zwierząt. Pomysłów w tym kierunku można mnożyć bez liku!

Po czwarte – daj się wykazać dziecku!


Pokój dziecka ma służyć przede wszystkim samemu maluchowi. Warto więc zapytać go, co chciałby w nim umieścić i jakich elementów nie powinno w tym pomieszczeniu zabraknąć. Warto też zaangażować malca do zdobienia pokoiku. Jedna ze ścian może posłużyć jako galeria prac plastycznych głównego lokatora. Warto rozważyć również pomalowanie jednego fragmentu pokoiku farbą tablicową, na której dziecko będzie mogło rysować kredkami niczym po szkolnej tablicy.

Dodaj komentarz