Jaki rożek dla niemowlaka wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rożki niemowlęce stały się w ostatnim czasie jednym z najważniejszych elementów tzw. wyprawki dziecka. Lista zalet tego gadżetu jest wyjątkowo długa, co potwierdzi każdy rodzic, który miał okazję korzystać z tego rodzaju becika. Wybór rożków niemowlęcych może jednak przytłoczyć osoby, które przygotowują się na narodziny pociechy. Na co zwrócić uwagę, by wybrać możliwie najlepszy model tego produktu? Jaki powinien być rożek niemowlęcy, by spełniał on swoją funkcję?

Na wstępie warto wyjaśnić, do czego w ogóle służy rożek niemowlęcy. To prostej konstrukcji gadżet, przypominający grubszy kocyk, wyposażony w pasek do przewiązania. Rożek wykorzystuje się do otulenia noworodka, który przez ostatnie 9 miesięcy był u mamy w  ciasnym i ciepłym brzuszku (gdzie panowała przyjemna temperatura 36,6 stopni Celsjusza). Dziecko zaraz po narodzinach może czuć się mocno przytłoczone otaczającą go przestrzenią. W łonie matki maluch miał bowiem dość ograniczone otoczenie. Duży świat musi mu więc wydawać się przerażający. Rożek pozwala maluszkowi zaaklimatyzować się w tej sytuacji. Ponadto, stanowi spore ułatwienie dla samych rodziców. Otulone w takim beciku dziecko łatwiej bowiem podnieść oraz utrzymać w ramionach. 

Rożki niemowlęce występują w różnych wariantach. Poniżej podpowiadamy, czym charakteryzują się najlepsze modele tego rodzaju produktu, doceniane przez rodziców na całym świecie.

Materiał rożka dla niemowlaka 

Oglądając rożki niemowlęce, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na materiał ich wykonania. Produkt powinien być uszyty z naturalnych tkanin, które nie podrażniają wrażliwej skóry malca. Dobrym wyborem będzie rożek wykonany z bawełny, najlepiej oznaczonej certyfikatem Oeko-Tex Standard 100 lub GOTS. Warto także sprawdzić ofertę modeli lnianych – bardzo przyjemnych w dotyku. Len użyty do szycia akcesoriów dla niemowląt jest specjalnie zmiękczony i co najważniejsze w pełni bezpieczny. Rożki lniane sprawdzą się przez cały rok, a zwłaszcza latem. Sugerujemy jednocześnie unikać rożków z materiałów syntetycznych, które mogą wywołać u dziecka dodatkową potliwość oraz reakcje alergiczne w postaci nieestetycznych i bolesnych wysypek.

Kolor rożka niemowlęcego 

Wygląd rożka jest niezwykle istotny. Rodzice zwracają uwagę, by gadżet pasował wizualne np. z wystrojem pokoju dziecięcego lub by komponował się z posiadanym już kokonem. Kolor produktu jest ważny z jeszcze jednego powodu – zalecamy wybierać beciki o stonowanych, pastelowych i delikatnych barwach. Pozwoli to dziecku szybciej się wyciszyć i uspokoić. Jaskrawe kolory będą z kolei stanowić dla dziecka dodatkowy bodziec. I mała podpowiedź dla estetów: jednobarwny rożek zawsze będzie dobrze komponował się z pozostałymi, drukowanymi elementami ubioru i wyprawki maluszka 😉

Rożek z usztywnieniem czy bez?

W ofertach wielu sklepów można znaleźć rożki niemowlęce z usztywnieniem. To specjalny wkład (przeważnie mata kokosowa), który sprawia, że maluch wewnątrz becika ma stabilniejsze podłoże. Dzisiejsze rożki (a konkretnie materiały, z jakich są wykonane) mają odpowiednią gęstość i nie ma potrzeby dodatkowego usztywniania maluszka. Dawniej takie beciki były polecane mamom i tatom, którzy z jakiegoś powodu obawiali się podnosić swoją pociechę bez dodatkowej pomocy. W gruncie rzeczy jednak, usztywnienie jest zbędnym dodatkiem, który szybko przestaje być praktyczny. Rodzice z dnia na dzień nabierają wprawy w noszeniu swojego bobasa, a wypełnienie rożka staje się wręcz niepotrzebnym balastem.

Rodzaj zapięcia rożka

Rożki najczęściej zawiązywane są za pomocą sznurków. To najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Taśma rożka może być częściowo wszyta lub zupełnie wolna. Ta ostatnia wersja pozwala na korzystanie z rożka również jako pościeli czy maty. Zdarzają się jednak modele zapinane na rzep lub guziki. Pierwsza opcja jest mało praktyczna. Rzepy dość szybko mogą stracić swoje właściwości łączące, a przede wszystkim wydają dźwięk w czasie odpinania i zapinania, co może każdorazowo budzić i stresować maluszka. Opcja z guzikami jest dość rzadko spotykana, nie pozwala ona na regulowanie zapięcia rożka, co przy zróżnicowanej wielkości maluchów jest dość ważne.

Wymiary rożka 

Rożki występują zwykle w rozmiarach 70×70 cm-75×75 cm. Zdarzają się modele większe: 80×80 cm czy nawet 100×100 cm. Wybór danego egzemplarza zależy oczywiście od wzrostu dziecka. Duży rożek posłuży dłużej, ale przy małych dzieciach (np. wcześniakach) będzie mało poręczny. Z drugiej strony – standardowy rozmiar jest na tyle uniwersalny, że sprawdza się w przypadku większości noworodków. Powinien on posłużyć do otulania dziecka przez około 3 miesiące. Później może pełnić rolę wygodnego i ciepłego kocyka.

Dodaj komentarz