Sezon wakacyjny za pasem, a to oznacza, że czeka nas okres wyjątkowo ciepłych i słonecznych dni. Wizja zabaw z dzieckiem w tak sielankowej, letniej aurze na pewno wydaje się przyjemna. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierna ekspozycja malucha na promienie słońca może zakończyć się dla pociechy bardzo nieszczęśliwe. Wystarczy wspomnieć o groźnym dla dziecka przegrzaniu organizmu, czy udarze słonecznym. To zresztą tylko niewielka część dolegliwości wynikających z nadmiernego korzystania przez najmłodszych z uroków upalnego lata. Na szczęście przed większością tych niebezpieczeństw można się skutecznie uchronić. Jak? Podpowiadamy w poniższym wpisie.
Organizm małego dziecka jest delikatny i wyjątkowo wyczulony na skrajne warunki atmosferyczne. Upały i lejący się z nieba żar nie są tu żadnym wyjątkiem. W czasie wakacji szczególnie należy zadbać o to, by odpowiednio przed słońcem chronione były głowa oraz skóra pociechy. Absolutną podstawą jest dobranie do tak panujących na zewnątrz warunków stroju dziecka. Ten powinien być przede wszystkim przewiewny, wygodny oraz osłaniający najbardziej czułe na promienie słoneczne partie ciała.
Jak chronić głowę dziecka przed słońcem?
Odpowiedź na powyższe pytanie jest dość prosta – pamiętać wystarczy o nakryciu głowy. Może to być kapelusz, czapka z daszkiem, przewiązana chustka (apaszka), czy chociażby modne w ostatnim czasie chustki z daszkiem. Warto jednak pamiętać, by ten element ubioru był dla dziecka zwyczajnie wygodny. Rodzice często stroją swoje pociechy w piękne słomiane kapelusiki, jednak nie zwracają uwagi na to, że mogą one podrażniać skórę głowy malca. Zaleca się też zrezygnować z czapek lub chustek o ciemnych kolorach, wykonanych na dodatek z syntetycznych materiałów. Takie nakrycia głowy będą bowiem przyciągać do siebie promienie słońca i dodatkowo nie zapewnią prawidłowej termoregulacji, co objawiać się będzie nadmiernym poceniem się dziecka.
Co istotne – czapka na głowę dziecka nie zawsze jest potrzebna w czasie upałów! Jeśli niemowlę znajduje się w zasłoniętej gondoli, nie ma potrzeby odziewać je w dodatkowy element ubioru. Uwaga! Nie należy zakrywać budki gondolki kocem lub pieluszką. W ten sposób tworzy się dziecku „prywatną minisaunę”! Wewnątrz tak okrytego pojazdu najmłodszych dzieci temperatura latem może przekroczyć nawet 45 stopni Celsjusza!
Ochrona głowy dziecka przed słońcem – odpowiednia pora na spacer lub plażowanie
Samo nakrycie głowy dziecka może okazać się niewystarczające, jeśli pociecha i tak przez zbyt długi czas przebywać będzie w pełnym słońcu. Warto dać organizmowi czas na odpoczynek. Dziecko powinno co jakiś czas schować się w cieniu. Jeśli planujemy wyjść na wspólny spacer lub na plażę, zaleca się unikać wychodzenia z domu w momencie, gdy słońce znajduje się najwyżej na niebie, czyli w okolicach godzin 11-13. To właśnie wtedy promienie są najbardziej intensywne.
Głowa to nie wszystko
Zadbać należy nie tylko o nakrycie głowy. Ważny jest też pozostały strój malca, który ma za zadanie odpowiednio osłaniać przed słońcem skórę. Ciuszki na lato powinny być lekkie i przewiewne, najlepiej utrzymane w jasnych kolorach. Najlepiej sprawdzą się modele wykonane z naturalnych i bezpiecznych tkanin. Warto sprawdzić ofertę ubranek handmade dla dzieciod BabyLy, gdzie znaleźć można chociażby ręcznie wykonane, idealne na lato bloomersy. Sprawdzą się też wygodne sukienki, luźne t-shirty czy krótkie spodenki. Czas wakacji to też idealny moment na rozpoczęcie procesu odpieluchowywania. Warto więc zaopatrzyć się wcześniej w co najmniej kilka sztuk dziecięcej bielizny. Jeśli chodzi o obuwie, to na pewno dobrze jest mieć w zanadrzu wygodne sandałki.
Ubrania nie osłonią jednak wszystkich partii ciała. Na dodatek lato to czas, gdy całymi rodzinami chętnie spędzamy czas w strojach kąpielowych nad wodą. Dlatego przed ekspozycją dziecka na słońce, należy nasmarować je kremem do opalania z filtrem o minimalnej wartości 50. Najlepsze są w przypadku najmłodszych kosmetyki, które chronią jednocześnie przed promieniowaniem UVA i UVB. Co istotne – dziecko należy nasmarować kremem minimum 30 minut przed wyjściem z domu.
Koniecznie należy też zadbać o oczy dziecka. Tu wystarczy zakup dedykowanym najmłodszym okularów przeciwsłonecznych. Ważne, by wybrany model posiadał szkła faktycznie chroniące przed promieniowaniem UV.
Ochrona dziecka przed słońcem – o czym jeszcze warto pamiętać?
Latem na pewno należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Dziecko powinno pić dużo wody lub np. domowej lemoniady (można ją wykonać nie tylko z cytryn, ale też z dodatkiem innych sezonowych owoców). Dobrym pomysłem będzie też serwowanie pociechom arbuza, który jest wyjątkowo wodnisty. W przypadku noworodków i niemowląt trzeba pamiętać o częstszym przystawianiu dziecka do piersi.
Jeśli jest taka możliwość, warto pozwolić schłodzić się dziecku w morzu, jeziorze czy przydomowym basenie. Zwykłe zamoczenie nóg czy ochlapanie chłodną wodą karku będzie dla małego organizmu bardzo kojące. Oczywiście wszelkie zabawy nad zbiornikami wodnymi muszą odbywać się przy asyście dorosłego!