Chyba każdy rodzic marzy o tym, by jego dziecko przesypiało każdą noc w całości bez pobudek, płaczu i stresu. Niestety, bardzo często zdarza się, że niemowlę nie ma zamiaru po zmroku grzecznie położyć się w łóżeczku. Uspokajanie malca i zachęcenie go do snu trwa wówczas długie godziny. Samo spanie przypomina bardziej ciąg następujących po sobie krótkich drzemek, przerywanych łkaniem dziecka. Czy istnieją sposoby na wydłużenie snu niemowlaka w nocy? Tak! Oto kilka sprawdzonych i najskuteczniejszych metod.
Przespana w całości noc ma dla rodziców ogromne znaczenie. Pozwala bowiem się odpowiednio zregenerować i nabrać sił przed kolejnym dniem pełnym wyzwań. Przerywany płaczem dziecka sen w dłuższej perspektywie na pewno odbije się na samopoczuciu mamy i taty. Warto więc zrobć wszystko, by maluch jak najszybciej nauczył się przesypiać noc bez pobudek lub by ich liczba z czasem stawała się jak najmniejsza. Jak to zrobić?
Sen zawsze po jedzeniu
Niemowlęta budzą się w nocy najczęściej dlatego, że są głodne. To całkowicie naturalna i normalna reakcja. Zadanie rodziców polega na tym, by szybko zaspokoić potrzebę malucha i nie pozwolić mu zbyt długo płakać, ponieważ to utrudni dziecku ponowne zaśnięcie Pociecha powinna zasypiać zawsze najedzona. Jeśli w nocy zdarzy się pobudka, a niemowlę jest karmione piersią, należy niezwłocznie przystawić malca i go nakarmić. Warto zwrócić uwagę, czy dziecko nie zasypia od razu przy piersi mamy. W takiej sytuacji istnieje duże ryzyko, że po odłożeniu bobasa, ten ponownie zacznie płakać, gdyż wciąż będzie głodny. Można zatem delikatnie wybudzać dziecko w trakcie karmienia.
W przypadku starszych pociech, dobrze jest zastanowić się nad tym, czy stosowana dieta wobec dziecka jest dla niego dostateczna. Możliwe, że dziecko budzi się w nocy, ponieważ ma już większe zapotrzebowania żywieniowe. Lista produktów, jakie niemowlę może jeść, powinna być sukcesywnie rozbudowywana od momentu ukończenia przez nie szóstego miesiąca życia. Samo mleko (zarówno to naturalne, jak i modyfikowane) w pewnym momencie przestaje być wystarczające i powinno być uzupełniane pierwszymi warzywami czy nawet przygotowywanymi daniami.
Wieczorny rytuał
Przygotowywanie do snu powinno mieć formę codziennego, wieczornego rytuału. Dziecko będzie od najmłodszych lat przyzwyczajane do tego, że poszczególne czynności wykonywane pod koniec dnia o stałej porze są wykonywane, by ostatecznie położyć się wygodnie w łóżku i zasnąć. Proces należy zacząć od nakarmienia malca. Następnie, po chwili przerwy, warto wykąpać dziecko w ciepłej wodzie i w ten sposób zapewnić mu przyjemny, uspokajający relaks. Dopiero wtedy niemowlę należy położyć do łóżeczka lub łóżka rodziców (jeśli praktykuje się co-sleeping). W przypadku nieco starszych dzieci zaleca się czytanie bajki przed snem. W czasie całego procesu należy wyciszać malca i nie narażać go na żadne intensywne bodźce (głośna muzyka, światło bijące z ekranu telewizora lub smartfona itd.). Niektórym dzieciom w zasypianiu pomaga tzw. biały szum.
Odpowiednia ilość drzemek w ciągu dnia
Jeśli dziecko nie jest zmęczone, małe są szanse na to, że szybko zaśnie wieczorem. W dużej mierze może być to spowodowane zbyt długimi drzemkami w ciągu dnia. Ostatnia z nich powinna zakończyć się w okolicy godziny 15:00. Od tej pory do wieczora dziecko ma czas, by się wyszaleć i „zgubić” zregenerowaną energię. Jeśli malec za dużo śpi w dzień, trudno oczekiwać, że zaśnie grzecznie i szybko np. przed godziną 20:00. Rodzice powinni też zadbać o to, by ich pociecha spędzała czas aktywnie i ruszała się możliwie dużo, oczywiście w miarę swoich możliwości.
Zmiana pieluszki
Niemowlę może budzić się w nocy przez mokrą pieluszkę. Zawsze warto sprawdzić, czy nie trzeba jej przebrać. Jeśli tak – po prostu trzeba to zrobić. Niektóre dzieci są wyjątkowo wrażliwe i przeszkadza im nawet w niewielkim stopniu zużyta pielucha. Nie należy z tym walczyć. Najważniejsze, to zapewnić bobasowi możliwie najlepsze i najbardziej komfortowe warunki do snu.
Odpowiednio przygotowane łóżeczko
Skoro o komforcie mowa, warto zwrócić uwagę, czy łóżeczko dziecka jest odpowiednio przygotowane. Znaleźć się w nim powinien sztywny, przystosowany dla niemowląt materac. Zdarza się, że ruchliwe maluchy obijają się o szczebelki. W takiej sytuacji pomocne będzie zamontowanie ochraniaczy do łóżeczka. Dobrze jest też zadbać o to, by pościel dla małych dzieci wykonana była z naturalnych, niesyntetycznych materiałów. Niektóre niemowlęta nie lubią kołderek i wolą spać pod cieńszymi otulaczami. W przypadku starszych pociech pomocne mogą okazać się przytulanki.
Więcej o tym, co powinno znaleźć się w łóżeczku dla dzieci, można przeczytać w tym artykule: https://babyly.pl/wyposazenie-lozeczka-czego-nie-moze-w-nim-zabraknac/.
Odpowiednia temperatura
Dziecko może się budzić w nocy, bo jest mu po prostu za gorąco. Wielu rodziców ma tendencję do tego, by przegrzewać swoje pociechy. To błąd! Zbyt wysoka temperatura obniża komfort snu, a na dodatek powoduje nadmierne pocenie, które może doprowadzić do pojawienia się różnych zmian na skórze. Najlepiej, gdyby w sypialni dziecka termometr nie wskazywał więcej niż 20 stopni Celsjusza. Piżama malucha powinna być wygodna i przewiewna.
Poczucie bliskości
Czasem maluch budzi się w nocy, bo po prostu chce się przytulić i być blisko swoich rodziców. Nie ma w tym nic dziwnego. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak wziąć swoją pociechę na ręce i ją przytulić. Jeśli niemowlę jest w danej chwili „nieodkładalne” – nie warto odstawiać je do łóżeczka na siłę. Lepiej razem z nim położyć się w łóżku i pozwolić mu spokojnie zasnąć.