Dziecko na plaży – jak zapewnić mu bezpieczeństwo i komfort?

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy wielu z nas wybierze się ze swoimi dziećmi na plażę. Jedni wypoczywać będą nad niezmiennie popularnym Bałtykiem, drudzy wybiorą wczasy zagraniczne, a pozostali zdecydują się na opalanie nad polskimi jeziorami czy pobliskimi kąpieliskami. W każdym z tych przypadków wspólne wyjście z pociechą na plażę powinno być odpowiednio zaplanowane. Co zrobić, by malec mógł bezpieczne korzystać z uroków lata nad wodą? Jak zadbać o jego komfort i bezpieczeństwo?

Dzieci kochają plażować i samo wyjście z rodzicami nad wodę jest dla nich ogromnym przeżyciem. Zadanie dorosłych polega na tym, by czas wspólnego wypoczynku nad wybranym kąpieliskiem był dla ich pociech nie tylko pełen radości, ale przede wszystkim bezpieczny. Nie chodzi tylko o to, by mieć na pociechę oko, gdy ta niebezpiecznie zbliża się krawędzi brzegu. Ważne jest również zadbanie, by maluszek nie był nadmiernie eksponowany na promienie słoneczne.

Dziecko na plaży – krem z filtrem oraz odpowiedni ubiór

Zanim rodzinnie wyruszymy na plażę, należy przede wszystkim zapewnić skórze dziecka odpowiednią ochronę. Tę zagwarantuje krem do opalania z filtrem o minimalnej wartości 50 (najlepiej, gdyby działał przeciw promieniom UVA i UVB). Kosmetyk należy rozsmarować minimum pół godziny przed wyjściem na słońce.

Bardzo ważny jest ubiór. Starszym dzieciom wystarczy strój kąpielowy i nakrycie głowy (np. chustka z daszkem). To ostatnie jest szczególnie ważne, gdyż może uchronić pociechę przed przegrzaniem lub udarem. Młodsze dzieci zamiast stroju mogą zostać odziane w specjalną pieluszkę do kąpania. W pogotowiu warto jednak mieć przewiewny i lekki strój, na wypadek, gdy słońce dla tak młodego organizmu okaże się jednak za silne. Najmłodsze dzieciątka powinny mieć na sobie specjalne body na lato, z odsłoniętymi rączkami i nóżkami (najlepiej luźne, wykonane z naturalnych materiałów). W ich przypadku wystawienie nieosłoniętego ciała na słońce jest zwyczajnie zbyt niebezpieczne.

Więcej o tym, jak chronić dziecko przed słońcem, można przeczytać w tym wpisie: https://babyly.pl/ochrona-glowy-dziecka-przed-sloncem-o-czym-nalezy-pamietac/

Wyjście z dzieckiem na plaże – kiedy najlepiej? Jakie miejsce znaleźć?

Nie należy narażać dziecko na zbyt mocne promienie słońca. Te są najbardziej intensywne między godzinami 11 a 13. W tym czasie nie zaleca się więc plażowania. Najbezpieczniej i pewnie najwygodniej jest wyruszyć nad wodę około godziny 15.

Co do miejsca rozłożenia ręczników i leżaków – najlepiej zrobić to tam, gdzie znajduje się odrobina cienia. Co jakiś czas dziecko powinno bowiem odpocząć od słońca i dać nieco ochłonąć organizmowi. Jeśli plaża jest całkowicie odkryta i nie ma na niej drzew (np. nad morzem) trzeba zaopatrzyć się np. w parasol. Dobrym pomysłem może być też zakup małego, ekspresowo rozkładanego namiotu.

Co zabrać ze sobą plażę?


Przede wszystkim ręcznik lub poncho, którym owinie się dziecko po wyjściu z wody. Jeśli jej temperatura będzie wyjątkowo niska i sprawi, że malec zmarznie, można dodatkowo okryć go np. naszym otulaczem. Przyda się także koc, na którym dziecko będzie mogło rozłożyć swoje zabawki. Skoro już o nich mowa – warto zabrać te, które nie zniszczą się przez zabrudzenie w piasku czy zamoczenie w wodzie. Plaża to idealne miejsce do zabaw grabkami, wiaderkiem, łopatką, foremkami na babki itd. Do tego można zaopatrzyć się w piłkę plażową, akcesoria dla dzieci do pływania (kółko ratunkowe, popularne rękawki, ponton itd.). Dobrym pomysłem będzie też wzięcie ze sobą latawca, a jeśli ma się w pociechy w wieku szkolnym prostych gier planszowych czy karcianych. W przypadku najmłodszych dzieci wystarczające będą ulubione gryzaki lub przytulanki. Warto jedynie zwracać uwagę, by zwyczajnie się nie zabrudziły.

W plażowym ekwipunku nie może zabraknąć wody i prowiantu. W czasie upału często należy uzupełniać płyny. Jeśli chodzi o jedzenie, warto wziąć ze sobą produkty, które nie ulegną zbyt szybko popsuciu. Dobrze też zabrać ze sobą sporo owoców, szczególnie tych sezonowych i bogatych w wodę (np. arbuz).

Niezbędne będą także produkty kosmetyczne i higieniczne. Jeśli dziecko korzysta z pieluszek, warto wziąć kilka na zmianę. Inna sprawa, że lato to doskonały czas na odpieluchowanie pociechy. W plażowym bagażu powinny znaleźć się również mokre chusteczki, klasyczne chusteczki higieniczne, krem do opalania na wypadek wystąpienia konieczności nałożenia nowej warstwy ochronnej na skórę, preparaty przeciw komarom itp.

Na plaży mogą zdarzyć się różne sytuacje. Bywa, że dziecko ulegnie małemu wypadkowi i konieczna będzie wizyta u lekarza. Dobrze jest więc mieć w pogotowiu dokumenty własne oraz malca.

Dziecko na plaży – o czym pamiętać?

Idąc z dzieckiem na plażę, wybierajmy do odpoczynku miejsca pilnowane przez ratowników. Cały czas należy być także czujnym, by maluch nie oddalił się od rodziców i np. samodzielnie nie wchodził do wody. Jeśli to możliwe, warto wybierać się na plażę późniejszym popołudniem. Słońce nie jest wtedy aż tak mocne, a nad samą wodą powinno znajdować się zdecydowanie mniej ludzi. Warto jednocześnie pamiętać, by przygotowania do wspólnego plażowania nie zostały stłumione przez nerwy i stres. Ma to przecież być czas pełen radości i rozrywki, w czasie którego cała rodzina wspólnie odpocznie od codziennych obowiązków.

Dodaj komentarz